EuropeanPioneers to program dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów, które chcą pozyskać bezzwrotny grant na rozwój swojego pomysłu na e-biznes. Oprócz wsparcia finansowego ze środków UE, organizatorzy zapewniają uczestnikom programu bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE i wszechstronne doradztwo biznesowe. Program ma zasięg europejski. Z dofinansowania o łącznej wartości ponad 4,5 mln euro skorzystają autorzy 25 projektów.
Program EuropeanPioneers prowadzi międzynarodowe konsorcjum z siedzibą w Berlinie. Tworzą je eksperci od nowoczesnych technologii w składzie: etventure - lider konsorcjum, inwestor i twórca start-upów z Niemiec, Weblify - firma programistyczna z siedzibą w Warszawie, specjalizująca się w projektowaniu i programowaniu aplikacji webowych i mobilnych, Instytut Fraunhofer - ekspert w dziedzinie wdrażania technologii FIWARE z Niemiec, Thoughtbox - twórca platform edukacyjnych z Irlandii oraz F-Secure - producent programów antywirusowych, doradca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony prywatności z Finlandii.
Zanim zgłosisz swój projekt do programu, upewnij się, że spełniasz wszystkie warunki uczestnictwa.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Technologie FIWARE powstały w ramach programu Future Internet-Public Private Partnership, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. European Pioneers to jeden z 16 programów, które stawiają sobie za cel promowanie efektów prac realizowanych w ramach FI-PPP, a przede wszystkim wykorzystanie technologii FIWARE przez firmy z sektora MŚP i start-upy. Najnowsze informacje lub pytania dot. FIWARE można śledzić na stackoverflow.com
Technologie uniwersalne (Generic Enablers)
FIWARE to innowacyjna otwarta infrastruktura w chmurze, dzięki której możliwe jest budowanie aplikacji i e-usług przy wykorzystaniu niewielkich nakładów finansowych.
http://catalogue.fi-ware.org/Technologie specjalistyczne (Specific Enablers)
FI-CONTENT to zbiór API stworzonych w ramach technologii FIWARE, które stanowią budulec dla aplikacji i e-usług w obszarze mediów elektronicznych.
http://mediafi.org/Kolejny nabór do programu EuropeanPioneers rusza 1 maja 2015 roku. Jeśli chcesz ubiegać się o grant, musisz zaprezntować nam swój pomysł na e-biznes.
Etap 1: Wypełnienie formularza online
Najpierw wypełniasz formularz zgłoszeniowy na stronie EuropeanPioneers. Nie musisz pisać skomplikowanego wniosku. Odpowiadasz po prostu na pytania, dotyczące Twojego projektu.
Zaczynasz od opisania swojego pomysłu na biznes. Ważne, abyś wskazał, z których technologii FIWARE skorzystasz. Dokonujesz analizy swoich słabych i mocnych stron. Charakteryzujesz też rynek, konkurencję i potencjalnych Klientów. Podajesz budżet i szczegółowy plan realizacji projektu. W dalszej części opisujesz swój team. Możesz dodać załączniki, np. prezentację firmy, materiały video, itp. Nie zapomnij podpisać dwóch oświadczeń, które znajdziesz na końcu formularza.
Na złożenie aplikacji online masz czas do 22 czerwca 2015 roku.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować projekt biznesowy i wypełnić formularz zgłoszeniowy, kliknij tutaj.
Etap 2: Prezentacja propozycji
Jeśli Twój projekt zostanie wysoko oceniony przez naszych ekspertów, zaprosimy Cię do siedziby naszego konsorcujm w Berlinie. Będziesz miał 15 minut, aby zaprezentować swój pomysł przed niezależnym jury, w skład którego wchodzą reprezentant firmy etventure - lidera konsorcjum, przedstawiciele środowiska Venture Capital oraz mediów, a także ekspert w dziedzinie FIWARE. Twój projekt będzie oceniany zarówno pod kątem technologicznym, jak i biznesowym.
Etap 3: Wyłonienie zwycięzców
W drugim naborze programu EuropeanPioneers dofinansowanie otrzyma 13 projektów. Jeśli znajdziesz się wśród laureatów, zaprosimy Cię do Berlina. Podpiszesz z nami umowę o przyznanie grantu i weźmiesz udział w warsztatach prowadzonych przez naszych mentorów. Przez kolejne 8 miesięcy poświęcisz czas na realizację i wdrożenie Twojego pomysłu. Eksperci z konsorcjum będą na bieżąco monitorowali postępy Twoich prac, odpowiadali na Twoje pytania i dzielili się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Otrzymasz też wsparcie finansowe ze środków unijnych, którego nie będziesz musiał zwracać.
Twój projekt będziemy oceniać według kliku kryteriów. Pamiętaj o nich przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego i przygotowywaniu prezentacji swojego biznesu.
Innowacyjność Twojego produktu czy usługi, a także duży potencjał rynkowy (czy jest to nowość na rynku, kombinacja już istniejących rozwiązań, itp.).
Kreatywność i możliwość rozwoju pomysłowych aplikacji, które wzbogacą rynek e-usług oraz wpłyną na popularyzację nowoczesnych technologii.
Skalowalność - możliwości dalszego rozwoju produktu lub usługi, a także ekspansji biznesu na rynki międzynarodowe.
Zdolność wykorzystania technologii FIWARE i wdrażania rozwiązań stworzonych w ramach programu FI-PPP. Dodatkowe kryterium: w jaki sposób technologia FIWARE będzie wykorzystywana w ramach projektu.
Zaawansowanie technologiczne - jakość proponowanego rozwiązania i zdolność projektu do realizacji założeń przedstawionych w formularzu zgłoszeniowym. Kryteria dodatkowe: innowacyjność rozwiązania, kreatywność.
Umiejętności zarządcze: jakość planu realizacji projektu i budżetu.
Gotowość rynkowa - zdolność projektu do stworzenia produktu o minimalnej koniecznej funkcjonalności (Minimum Viable Product) w ramach 8-miesięcznego programu przy wykorzystaniu wnioskowanej kwoty dofinansowania, a ponadto możliwość pozyskania funduszy na dalszy rozwój biznesu z innych źródeł. Kryteria szczegółowe: szacowany poziom popytu na rynku docelowym, przewaga konkurencyjna, skalowalność i potencjał wzrostu, uzasadnienie wysokości wnioskowanej kwoty dofinansowania, znajomość rynku docelowego, charakterystyka i doświadczenie członków zespołu.
Dofinansowanie ze środków UE
W zależności od potrzeb, które zadeklarujesz w formularzu zgłoszeniowym, przyznamy Ci grant w wysokości od 50 000 do 250 000 euro, dzięki któremu sfinansujesz realizację swojego projektu. Na wykorzystanie pieniędzy masz 8 miesięcy od podpisania umowy z konsorcjum. Dofinansowanie jest bezzwrotne - to nasza inwestycja w Twój biznes.
Coaching i mentoring
Organizowane przez nas warsztaty, seminaria online i wsparcie mentorów z całej Europy pozwolą Ci udoskonalić swoje umiejętności biznesowe. Nasi eksperci będą na bieżąco oceniać postępy Twoich prac i udzielać Ci wskazówek dotyczących kwestii technicznych i finansowych. Umożliwimy Ci przetestowanie Twojego produktu na co najmniej 1000 użytkownikach. Ponadto otrzymasz dostęp do wspólnej platformy zarządzania projektami i będziesz mógł wymieniać się doświadczeniami z pozostałymi uczestnikami programu. Chcesz poznać naszych mentorów, kliknij tutaj.
Kontakty biznesowe
Realizując projekt w ramach programu EuropeanPioneers wejdziesz do grona europejskich e-przedsiębiorców. Pozyskasz wiele przydatnych kontaktów biznesowych. Doradzimy Ci, co zrobić, aby Twoj biznes stał się bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Poznasz osoby związane ze środowiskiem funduszy Venture Capital. Dzięki temu już samodzielnie będziesz mógł zdobyć środki na dalszy rozwój swojego e-biznesu.
Dostęp do najnowocześniejszych technologii
Umożliwimy Ci bezpłatny dostęp do technologii FIWARE i zagwarantujemy coaching i wsparcie techniczne w zakresie ich wdrożenia. Oddamy w Twoje ręce gotowe aplikacje, które będziesz mógł wykorzystać, tworząc własny produkt. Przyspieszy to w znaczny sposób realizację projektu i zmniejszy koszty po Twojej stronie.
Znamy już rezultaty pierwszego naboru do programu EuropeanPioneers.
Pierwszy nabór do programu zakończył się 31 października 2014 roku. W sumie zgłoszono 265 projektów z 30 krajów kwalifikujących się do wzięcia udziału w progamie. Do finału przeszły 23 propozycje. Ich autorzy zostali zaproszeni do Berlina, gdzie zaprezentowali swój pomysł przed komisją składającą się z naszych ekspertów. W rezultacie wyłoniono 12 zwycięzców, którym przyznano bezzwrotne granty w wysokości o łącznej wartości ponad 2 mln euro.
W tej chwili beneficjenci grantów pracują nad realizacją swoich projektów. Przy wsparciu ekspertów ze sfery e-biznesu i mentorów z całej Europy w 8 miesięcy stworzą działające aplikacje. Wyniki ich pracy poznamy podczas oficjalnej prezentacji 10 sierpnia 2015 roku.
Najnowsze wiadomości o poczynaniach laureatów 1 rundy programu można śledzić na oficjalnym blogu EuropeanPioneers, czyli tutaj.
W Weblify projektujemy i budujemy
nowoczesne aplikacje webowe i mobilne.